Vaata peasisu

Digitaliseerimine: kas Prantsusmaal oleks õige aeg Eestist eeskuju võtta?

EASi ja KredExi ühendasutus
30. märts 2023
4 min

Digitaliseerimine on Prantsusmaal seatud üheks peamiseks prioriteediks. Sealne valitsus on teinud suuri jõupingutusi, et julgustada nii era- kui ka avaliku sektori ettevõtteid oma struktuuri moderniseerima ja kasutama murrangulisi tehnoloogilisi lahendusi. See võiks Eesti ettevõtetele olla hea aeg oma teadmiste jagamiseks ja Prantsusmaa turule sisenemiseks.

Digitaliseerimine on Prantsuse avalike teenuste jaoks paras väljakutse, aga muidugi ka suur võimalus. Prantsuse avalik sektor on pikka aega kannatanud keeruliste ja tülikate bürokraatlike protseduuride all. Nii on president Macron rõhutanud teenuste digitaliseerimise olulisust avalike teenuste tõhususe ja kvaliteedi tõstmisel.

Tervishoid on üks esimesi riiklikke tööstusharusid, mis on selle valdkonna investeeringutest kasu saanud. Eelmisel aastal jõuti olulise verstapostini, kui käivitati esimene digitaalne terviseplatvorm Mon Espace Santé, mis võimaldab prantslastel oma terviseandmeid veebis turvaliselt salvestada ja jagada.

Hiljuti tuli aga Prantsusmaa valitsus välja tervise tugevdamise riikliku strateegiaga – see on ambitsioonikas plaan, mille eesmärk on lihtsustada e-tervise tehnoloogiate kasutusele võtmist. Lisaks kliiniliste uuringute rahastamisele teeb see plaan idufirmade jaoks turule pääsemise lihtsamaks. Järgmine fookus on hoolekandesüsteemi moderniseerimine, mis on ühtlasi seotud Macroni valimislubadusega võidelda vaesusega ja sotsiaalse kaasatuse eest Prantsusmaal. Kuid projekt pole sugugi lihtsate killast, kuna hoolekande struktuur on väga killustatud ja keeruline. President on lubanud koondada kõik sotsiaaltoetused ühtsesse süsteemi ja jätkata sotsiaaltoetuste maksmise automatiseerimist.

Prantsuse erasektori ettevõtete digitaliseerimine

Erasektori ettevõtted on samuti üles näidanud kasvavat huvi oma tegevuse digitaliseerimise vastu. Hea näide on Prantsusmaa jaekaubandussektor, mis on COVID-19 tõttu olnud tõsises languses. Sealsed jaemüüjad ongi nüüd sunnitud tegelema digitaliseerimisega, et ikka elus püsida. Üks peamisi huvivaldkondi on uuenduslike makselahenduste otsimine. Praegu pakub vaid 27% jaemüüjatest klientidele mobiilimakseid. See annab Eesti finantstehnoloogia idufirmadele suure kasvuruumi oma lahenduste pakkumisel.

Jaemüüjad on hakanud AI-lahenduste vastu huvi tundma, et parandada klienditeekonda. Hea näide on Prantsusmaa suur jaemüüja Casino Group, kes juurutas koostöös Prantsuse idufirmaga belive.ai intelligentsed kaamerad, et ennetada näiteks laoprobleeme ja eksimusi hinnasiltidel. Virtuaal- ja liitreaalsuse kasutamine peaks lähikuudel jaemüügisektoris märkimisväärselt suurenema. Arvatakse, et aastaks 2025 kasutab umbes 50% Prantsusmaa elanikkonnast regulaarselt vastavaid tööriistu. Prantsuse jaemüüjatele on see hea võimalus edendada liitreaalsust kui uut suhtluskanalit oma klientidega. Siin saab jällegi tuua hea näite seoses Eestiga: Eesti startup Alpha AR OÜ on teinud koostööd Prantsusmaa innovatsioonimessiga Vivatech, et luua selle külastajatele interaktiivne klienditeekond. Selleks lõi Alpha AR spetsiaalse lahenduse, et nii füüsilised kui ka digitaalsed külastajad saaksid messil ringi vaadata ja suhelda.

Digitaliseerimisest on saanud ka Prantsuse tootmisettevõtete konkurentsivõime parandamise võti. Pärast pikka langust näitab Prantsuse majandus taastumise märke ning sealne valitsus on seadnud riigi tööstuse uuendamise prioriteediks oma strateegilises plaanis, mille ambitsioonikas eesmärk on luua aastaks 2030 üle 400 000 töökoha. Uute tehnoloogiate integreerimine tööstusvaldkonnas on vajalik, et Prantsuse tööstus oleks lisaks tõhususele jätkusuutlik. Siingi on hea näide varnast võtta: Airbus tegi hiljuti koostööd Eesti ettevõttega Helmes, et töötada välja spetsiaalne IT-lahendus lennukite tootmisprotsessi juhtimiseks.

Kuidas Eesti ettevõtted saaksid sellel turul osaleda?

Prantsusmaa on tunnustanud Eestit juhtiva digiriigina ning siinsed ettevõtted, kes on huvitatud oma digikogemuse eksportimisest Prantsusmaale, leiavad seal kindlasti ärivõimalusi.

Pariisis toimub juunis Paris Cyber Summit. EASi ja KredExi Ühendasutus võtab üritusele kaasa ettevõtete delegatsiooni, et kohtuda sealsete suure ja keskmise suurusega ettevõtetega. Nii et Eesti küberturvalisuse ettevõtted on teretulnud liituma.

Prantsusmaa suurim innovatsioonimess Vivatech on aga Eesti idufirmadele suurepärane võimalus suhelda Prantsusmaa digitööstuse võtmetegijatega. Võtke meiega julgelt ühendust, et lisateavet saada.

Lisaküsimuste puhul olete palutud ühendust võtma meie ekspordinõunikuga Prantsusmaal:

Steve Cesse

ekspordinõunik (Prantsusmaa)

+33 (0)7 6526 9402
[email protected]
Keeled: prantsuse keel, inglise keel

Jaga postitust