Vaata peasisu

EASi inspiratsioonipäeval arutati avaliku sektori innovatsioonivõimalusi

EASi ja KredExi ühendasutus
24. september 2020
3 min

Eelmisel kolmapäeval toimus avalikule sektorile suunatud inspiratsioonipäev „Innovatsioon avalikus sektoris“. Ürituse eesmärk oli tuua fookusesse väärtused, mis avatuse ja uuenduslikkusega nii avaliku sektori organisatsioonile kui ka meile kui tavakodanikele kaasnevad.

Ürituse avasõnades andis Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Viljar Lubi väljakutse järgmisele esinejale Taavi Kotkale, et viimane esitaks oma esinemises vähemalt kolm head uuendusmeelset mõtet avalikule sektorile. E-residentsuse üks algatajaid Taavi Kotka ei jäänud vastust võlgu ja pakkus välja mitmeid uuenduslikke mõtteid tervishoiu valdkonnas. Väga olulisena tõi ta aga välja vajaduse, et avalik sektor mõtleks läbi, kas oma vastutusvaldkonnas olevat teenust saaks oma sihtrühmale teha veel lihtsamaks ja vähem koormavaks.

Innovatsioonihanke kõneleja Soomest, Hannu Latva-Rasku, tõi välja erinevad näited, millega nende konsultatsioonifirma Industryhack on abiks Soome avalikule sektorile. Muuhulgas tõi ta välja ka näite, kuidas nad töötavad Soome maksuametiga selle nimel, et nende teenused oleksid Soome väikestele ettevõtetele võimalikult väikse halduskoormusega. Hannu tõi välja ka milliseid kompetentse on vaja edukaks innovatsiooni ostmiseks ja mida on vaja, et seda sujuvalt ka kiiresti korraldada.

Merit Lind advokaadibüroost FORT legal tõi välja mitmeid huvitavaid juriidilisi nüansse innovatsiooni ostmisel. Näiteks, kui ideid probleemi lahendamisel napib, siis saaks häkatoni formaati kasutada ka avalikus sektoris ja kaasata seeläbi teadmisi turult. Üritusele registreerudes palusime osalejatel vasta küsimusele: „Mis on teie arvates suurimaks takistuseks innovatsiooni rakendamisel avalikus sektoris?“. Merit avas oma ettekandes ka nende vastuste kokkuvõtet.

Päeva lõpetasime ettekannetega EASi poolt pakutavast innovatsiooni edendavate hangete toetusest, mille abil saab EAS tulla avaliku sektorile appi kuni 500 000 euro ulatuses. Lisaks pakume tuge ka probleemi täpsemal lahtimuukimisel, mille osas on abiks EASi innovatsiooniekspert Andrei Nikonov. Andrei läheneb innovatsiooni ostmisele avalikus sektoris eraturul juba toimiva avatud innovatsiooni metoodikaga ja on avalikule sektorile lisajõuks innovatsiooni ostmiseks. Andrei aitab probleemi defineerimisega, turul olemasolevate või lähedaste lahenduste otsimisega, eraturu kaasamisega ja tehniliste kriteeriumite sõnastamisega. 

Inspiratsioonipäeva “Innovatsioon avalikus sektoris järelvaatamine

Inspiratsioonipäeva esitlused:

Juriidika, Merit Lind, FORTlegal
Innohange kui tööriist, Andrei Nikonov, EAS
Innohangete toetus, Maria Värton, EAS
Solving big challenges together, Hannu Latva-Rasku, Industryhack
Näiteid innovatsioonihangetest

Tutvu lähemalt innovatsiooni edendavate riigihangete programmiga.

Kas sul on innovatsiooni teemalisi ideid, mida sooviksid arutada? Võta meiega ühendust!

Tiiu Treier
Innovatsiooni edendavate hangete programmi teemajuht
[email protected]

Andrei Nikonov
Innovatsiooniekspert
[email protected]

Projekti rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Jaga postitust

Tagasi üles