Vaata peasisu

Araabia Ühendemiraatide kasvuprogramm aitab võõral turul äri ajada

EASi ja KredExi ühendasutus
3. veebruar 2020
4 min

Seitsmest emiraadist koosnevad Araabia Ühendemiraadid on teinud kiire arengu maailma rikkaimate riikide sekka. SKP inimese kohta on tõusnud 43 000 dollarini, millega nad paiknevad Kanada ja Suurbritannia vahel. Pole saladus, et selle võimsa hüppe esmane hoog tuli naftast, nimelt maailma suuruselt seitsmendast naftamaardlast, millest 94% asub Abu Dhabis. Edasi töötati juba selle nimel, et majandust mitmekesistada ning vähendada selle sõltuvust naftaturgude dünaamikast. Tänaseks toovad teised sektorid lausa 70% SKPst ning Dubaist on kujunenud silmapaistev ärikeskus, mida külastab hinnanguliselt ligikaudu 16 miljonit inimest aastas.

Abu Dhabi ja Dubai ongi AÜE kõige suuremad emiraadid, nende panus riigi SKPsse on koguni 80%. Mõlemas elab üle 3 miljoni elaniku, mis on pea 70% riigi kogu rahvaarvust (kokku 9,5 miljonit). Seetõttu räägimegi Araabia Ühendemiraatide puhul peamiselt Abu Dhabist ja Dubaist. Pealinnas Abu Dhabis avatakse märtsis Eesti saatkond ning seal resideerub meie suursaadik Jaan Reinhold.

Peaminister Jüri Ratas vestlemas Araabia Ühendemiraatide Välisministeeriumi majandus- ja väliskaubandusministri H.E. Ahmed Ali Al Sayegh’iga.

Miks peaks Eesti ettevõtted eksportima AÜE-sse?

95% Araabia poolsaarest on kõrb, mis teeb AÜEst suure importija. Aastas imporditakse kaupu 244 miljardi dollari eest ning vähe on neid riike, millega kaubavahetuses ei olda. Näiteks toidukaupu importis AÜE 2018. aastal 17,8 miljardi dollari eest. Eesti osa sellest oli 26 000 dollarit, Läti osa 2,1 miljonit ja Soome osa 10,5 miljonit dollarit.

Lisaks on tegemist kasvava rahvastiku ja kasvava majandusega. Samuti eksporditakse suur osa sissetoodud kaubast edasi naaberriikidesse Lähis-Idas või ka Põhja-Aafrika riikidesse. Paljude ettevõtete jaoks on Araabia Ühendemiraadid esmaseks sisenemispunktiks kogu regiooni, kuna tegemist on piirkonna kõige avatuma majandusega riigiga. Unustada ei tohi ka turismisektori panust majanduskasvu, mille kasvatamiseks on kõvasti vaeva nähtud. Kuna turistid on pidevalt uute elamuste otsingul, siis on ka jaeketid, hotellid ja restoranid uutele kaupadele ja partneritele avatud.

Eesti ettevõtetel on kõige suurem potentsiaal lisaks toiduainetööstusele veel ICT-sektoril ja kõrgtehnoloogial, tervisetoodetel ja -teenustel, kaitse- ja ka moetööstusel.

Eesti stend 2019. aastal Abu Dhabis kaitsetööstuse messil IDEX

Kas inglise keelega saab hakkama?

AÜE rahvastik on kirju. Emiraatide kodanikud moodustavad vaid 11,5% elanikkonnast, kuid omavad suurt mõju. Nende käes on olulisemad riigiametid. Samuti on ettevõtte loomisel tingimuseks, et emiraatide kodanikule peab jääma 51% osalus. Selle nõude vältimiseks ja ettevõtte 100% osaluse säilitamiseks on võimalik ettevõte registreerida vabakaubanduspiirkonnas.

Kõige rohkem AÜE elanikke on pärit Indiast (27,5%), Pakistanist (12,7%) ja Bangladeshist (7,4%). Märkimisväärselt suur on ka eurooplaste kogukond. Ühiseks keeleks on inglise keel ja seda räägitakse ärikeelena kõikjal. Samas ei tohi unustada, et riigi ametlik keel on araabia keel ning lepingud ning seadused on araabiakeelsed. Seega on hädavajalik kasutada kohaliku juristi abi.

President Kersti Kaljulaidi visiit Abu Dhabisse 2019. a septembris

Millest alustada?

EAS on loonud Araabia Ühendemiraatide kasvuprogrammi, et pakkuda tuge keskmisest keerulisemal turul ja minna Expole hea ettevalmistusega. Hea ülevaate meie teenustest sellel turul saab kasvuprogrammide veebilehelt (pikk link https://www.eas.ee/eksport-aue/ ). Oleme koondanud esmase info AÜE kommete, etiketi ja ärikultuuri kohta SIIA (pikk link: https://www.eas.ee/aue-arikultuur/).

Juba veebruaris stardib toiduainetööstusele mõeldud põhjalik ekspordiprogramm „Süsteemne eksport AÜE-s“, kus räägitakse samm-sammult läbi kõik turule sisenemiseks vajalikud tegevused. Sihtturuseminaridel anname sektori kaupa sissevaate turu spetsiifikasse ning pakume esmast nõustamist nii turu kui ka sobivate toodete osas. Kontaktiotsingu raames leiame ettevõtetele potentsiaalseid partnereid. Teeme tihedat koostööd Expo meeskonnaga ja oleme ühes paadis nii maailmanäituseks valmistumisel kui ka sellele eelnevate tegevuste osas. 21. kuni 24. märtsini toimub peaministri visiit Araabia Ühendemiraatidesse, mida saadab ka äridelegatsioon. See on kindlasti väga hea võimalus kontaktide sõlmimiseks.

Kõigepealt tuleks aga EASile oma huvist Araabia Ühendemiraatide vastu märku anda, siis saame teid aidata juba ettevõtte vajadustest lähtuvalt.

Võta ühendust:

Marge Pihlapuu

Kasvuprogrammide juht

[email protected]

+372 627 9421

Jaga postitust