Vaata peasisu

Araabia Ühendemiraadid on Saksamaa ja Hiina kõrval strateegilise tähtsusega ekspordiriik

EASi ja KredExi ühendasutus
29. jaanuar 2021
5 min

Autor: EASi ekspordinõunik Araabia Ühendemiraatides Ege Devon

2021 on Dubai Expo aasta. Digitaalsele ja innovaatilisele Eestile annab see suure eelise näidata uhkusega, mida meil maailmale pakkuda on, arendada majandussuhteid ning luua uusi kontakte ja võimalusi.

Lisaks on 2021 Araabia Ühendemiraatide (edaspidi AÜE) jaoks suure märgilise tähendusega. Detsembris tähistab AÜE oma 50ndat sünnipäeva ja ühtlasi ka saavutusi, mis on kujundanud asustamata kõrberiigist kosmosemissioonidel osaleva innovaatori, kes mõjutab maailma majanduslikku ja poliitilist olukorda. Ümmargusel juubelil ei vaata AÜE palju minevikku, vaid keskendub järgneva 50 aasta visiooni kujundamisele ja elluviimisele. Peamisteks märksõnadeks saavad järgmisel poolsajandil olema innovatsioon, loovus ja modernne teadus.

Nagu paljud suurürituste korraldajad oli ka Dubai sunnitud COVID 19 tõttu võtma vastu keerulise otsuse ja lükkama edasi maailmanäituse Expo korraldamise. Ilmselt saab olema tuleviku viktoriiniküsimus, et mis aastal toimus Dubai Expo 2020, kuna korraldajad on otsustanud nime jätta muutmata.1.oktoobril 2021 avatava Dubai Expo keskmes on 3 suurt teemat: Opportunity. Mobility. Sustainability. Eesti keeles: Võimalus. Liikuvus. Jätkusuutlikkus

DUBAI, 14. jaanuar 2021: Expo 2020 Dubai Eesti esinduspavijoni üleandmine. Pildil Eesti Expo 2020 peakomissar Daniel Shcaer ja Dubai Expo 2020 rahvusvaheliste partnerite direktor Omar Shehadeh (Photo by Suneesh Sudhakaran/Expo 2020)

Eesti Expo jaoks oli ajalooline hetk 14.jaanuaril, mil esimese riigina võeti üle esinduspaviljon, et hakata ehitama meie e-lugu jutustavat näitust. Eesti ekspositsioon asub Expo keskväljaku vahetus läheduses ning põhineb kolmel märksõnal: digitaalne, nutikas, jätkusuutlik. Tegemist on Eesti kõigi aegade suurima ühise ärimissiooniga, kus osalevad koos riigiga 37 ettevõtet ja organisatsiooni, lisaks ka Tallinna ja Tartu linn. Juba täna on EAS alustanud koostöös ettevõtete ja Expo tiimiga ärivõimaluste kaardistamise ja valdkonna spetsiifiliste ärikontaktide loomisega. Näiteks kohtusid ETS Nord esindajad paviljoni üleandmisnädalal mitmete potentsiaalsete kohalike äripartneritega.

Kevadel 2020 rakendatud COVID-19 piirangud ja ettevaatusabinõud on vilja kandnud ja Dubai on olnud turistidele avatud alates 2020. aasta juulist. AÜE on teinud palju edusamme COVID-19 pandeemia kontrollimisel, täna ollakse inimeste vaktsineerimise edetabelis maailmas teisel kohal. Üha rohkem on kohalikud ettevõtted valmis füüsilisteks kohtumisteks eeldusega, et need toimuvad mitte rahvarohketes kohtades ja on võimalus hoida soovitatud distantsi.

COVID 19 ajendas AÜE-d tegema muudatusi ka oma seadusandluses, et kiirendada majanduse taastumist ja muuta ärikeskkond atraktiivsemaks välisettevõtetele. 1.detsembril 2020 võeti vastu seadus, mis lubab välismaalastel omada 100% osalust ettevõttes väljaspool freezone ala. AÜE eesmärgiks on suurendada investorite, ettevõtjate ja oma valdkonna tippspetsialistide huvi regiooni vastu. Selleks on hakatud välja andma teatud tingimustele vastamise korral 10 aastat kehtivaid uuendamisvõimalusega „kuldseid viisasid“.

Ajaloolise sammuna sõlmisid AÜE ja Iisrael peale aastakümneid kestnud erimeelsusi suhete normaliseerimise lepingu. Iisraeli huvi AÜE majandustegevuse vastu on olnud erakordselt kõrge ning Iisrael panustab Dubai kõrbepõllumajandusse läbi kõige arenenumate tehnoloogiate. Detsembri alguses peeti esmakordselt Gitex messi raames Dubais ka esimene AUE-Iisraeli tuleviku digitaalse majanduse foorum.

Paljude kohalike ja rahvusvaheliste ettevõtete suureks heameeleks taastas AÜE koos teiste Pärsia lahe riikidega oma partnerlussuhted Katariga peale mitmeaastast konflikti. Suhete taastamine aitab kaasa kahe maa vahelise majandustegevuse kasvule. See on hea uudis ka meie Eesti ettevõtetele, kes teevad koostööd mõlema riigiga. 

2019 aasta Gulfoodi Eesti tiim EASi korraldatud riiklikul ühisstendil 

Eesti ettevõtete jaoks on aasta 2021 AÜE turu suunal väga aktiivne. 

Veebruaris on toimumas toidumess Gulfood, millel Eesti osaleb 4. korda ühisstendiga. Sellel aastal on esindatud 6 ettevõtet: AS Balsnack, AS EBM Grupp, AS Valio, AS Salvest, AS Revala ja OÜ Karila. Tagasiside osalevatelt ettevõtetelt on olnud siiani turu ja võimaluste osas väga positiivne. „Gulfoodi mess on AS Balsnacki jaoks olnud messidest kõige edukam. Seda nii kontaktide arvu kui kvaliteedi ning ka läbi kontaktide realiseeritud müükide poolest“ kinnitab firma ekspordijuht Marko Utsar. AS Balsnack on läbi messi leidnud endale kohalikud edasimüüjad nii AÜE-s kui ka Saudi Araabias.

Samuti toimub veebruaris Abu Dhabis kaitsetööstuse mess IDEX 2021,kus Eesti osaleb  ühisstendiga 4. korda. Sellel aastal esindavad Eesti innovaatilist kaitsetööstust Threod Systems OÜ, Toci OÜ, Milrem AS, Soleest OÜ, DefSecIntel Solutions OÜ ja Defendec OÜ.

Taaskord käivitub AÜE suunal ka toiduettevõtjatele suunatud ekspordiprogramm „Süsteemne eksport AÜE-s 2021“,  milles antakse turust huvitatud ettevõtetele detailne ülevaade turuolukorrast, võimalustest, regulatsioonidest ja seda kõike läbi individuaalse lähenemise.

Julgustan kõiki ettevõtteid, kel huvi AÜE turu vastu, tegema esimesed sammud just sellel aastal, mil Eesti osalemine Expol tõstab teadlikkust meie riigist ja see loob parema pinnase koostööks. EAS toetab ettevõtteid mitmete erinevate teenustega, mis aitavad saada parema ülevaate turu- ja ekspordivõimalustest.

Võtke minuga ühendust:

Ege Devon

Ekspordinõunik

Mob: +971 508381904

E-post: [email protected]

Aadress: EAS Dubai

The H Dubai Office Tower, Level 19

One Sheikh Zayed Road

Töökeeled: inglise, eesti

 

 

 

 

 

 

Jaga postitust

Tagasi üles