Vaata peasisu

Analüüs: Läänemere kala saaks uute tehnoloogiate abil väärindada mitu korda rohkem

EASi ja KredExi ühendasutus
31. mai 2023
2 min

EASi ja KredExi ühendasutuse tellitud analüüsi kohaselt on võimalik uusi tehnoloogiaid kasutusele võttes väärindada Läänemere kala vähemalt 2-3 korda rohkem.

„Analüüsi tulemused näitavad, et võrreldes tavapärase kalajahu tootmisega saaks ensümaatilist töötlust kasutades rohkem liha luudelt kätte, see oleks parema toiteväärtusega ja seega maailmaturul ka hinnalisem kaup,“ rääkis EASi ja KredExi rakendusuuringute programmi teadus-arendus ekspert Hendrik Pavel.

Ta lisas, et meie majanduse arendamise seisukohast on oluline leida uusi ja targemaid viise, kuidas ressursse võimalikult targalt kasutada. Ettevõtete toetamine selliste võimaluste leidmisel on ka EASi rakendusuuringute programmi üks eesmärke. 

„Heeringas, kilu, räim – enamus Eesti Läänemerest püütud kalast läheb praegu masinasse, mis teeb sellest kalajahu ja -õli. Üks äriliselt potentsiaalne arengusuund on ensümaatiline töötlus, mille puhul on võimalik kalast rohkem ära kasutada ning luua kõrgema väärtusega toodangut. Sisuliselt saaks eraldada paremini õli, mineraale ja valke ning väärtuslikke rasvhappeid nagu Omega-3,“ lisas Pavel. Vastavad rakenduslikud uuringud uute tehnoloogiate osas näitavad väga paljulubavaid tulemusi.

Ensümaatiline töötlus võimaldab võrreldes tavapärase kalajahu tootmisega luua kõrgema väärtusega toodangut.

Majandusprognoosid näitavad, et nõudlus merelise päritoluga toitainete (õli, valgud, mineraalid) järele on aina kasvav. Analüüs toob ühe näitena välja vesiviljelustöötluse, mis vajab kvaliteedi tagamiseks taimse sööda kõrvale merelist päritolu sööta. Samuti on võimalik sellest luua näiteks lemmikloomatoitu ning hilisemates etappides võiks olla potentsiaali ka toiduainetööstuses, sh toidulisandite tootmises.

Merelist päritolu proteiinide nõudlus kasvab. Joonise allikas: Verified Market Research

„Kõikidele kalatööstustele saame pakkuda omalt poolt esialgset analüüsi, mille põhjal saavad siis tööstused juba täpsemalt oma ärivõimalusi edasi arendada. Samuti oleme saame uute tehnoloogiate kasutusele võtmisel ise nõuga abiks olla. Võtke meiega ühendust,“ sõnas Pavel. Ta lisas, et ettevõtte jaoks tähendab see loomulikult investeeringuid, kuid analüüs on hea alus äri- ja arenguvõimaluste edasiseks arendamiseks.

Analüüsi viis läbi Inglismaal tegutsev sünteetilise biokeemia ja mikrobiolooigia ettevõte Njorth Bio science.

Täpsem info [email protected]

Jaga postitust

Tagasi üles