Vaata peasisu

Algab kümnes Eesti sõprade rahvusvaheline kokkutulek

Joonas Kerge Joonas Kerge
7. juuli 2022
4 min

Täna algab järjekorras 10. Eesti sõprade rahvusvaheline kokkutulek, millega tänatakse äri-, poliitika- ja kultuuritegelasi, kes on oma tegevuse ja nõuannetega panustanud Eesti eduloosse. Seekordsel kohtumisel keskendutakse nii rohepöördele ning tuleviku tehnoloogia- ja elukeskkondade arendamisele kui ka aktuaalsetele julgeoleku teemadele.  

EASi ja KredExi ühendasutuse juhi Lauri Lugna sõnul toovad muutlikud ajad selgelt esile rahvusvahelise koostöö ja märkamise vajaduse. „Rõõm on tõdeda, et Eesti sõprade kokkutulek, mida koostöös oma partneritega korraldame, on jõudnud juba kümnenda toimumiskorrani. Praegusel ajal näeme selgelt kui oluline on rahvusvaheline koostöö, tänu millele saame teha väikese Eesti maailmas suuremaks. Meil on potentsiaal olla tuleviku rohetehnoloogiate eksportöör ja kestliku ettevõtluse suunanäitaja, aga selleks vajavad meie ettevõtjad tõuget nii teadmuse, välisinvesteeringute kui ka rahvusvaheliste kontaktvõrgustike näol, mida Eesti sõprade seltskond omal moel kahtlemata ka pakub,“ arutles Lugna. 

Eesti sõprade kokkutulek algab e-Eesti esitluskeskuse külastusega, misjärel toimub äriseminar, kus rohepöörde suunas liikumisest räägivad EASi ja KredExi ühendasutuse juht Lauri Lugna, ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister välisministri ülesannetes Andres Sutt ning tekstiilijäätmete jälgimis- ja kauplemisplatvormi Reverse Resources tegevjuht Ann Runnel ja looduse ökoloogilise väärtusega kauplemiseks loodud idufirma Single.Earth tegevjuht Merit Valdsalu. Järgnevad arutelud kliimatehnoloogia rahastamise ja kestlike linnade rajamise teemadel.  

Välisministri ülesandeid täitva ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Suti sõnul on tal väga hea meel, et tänavune Eesti sõprade kokkutulek keskendub just rohepöördele ja tulevikutehnoloogiatele, mille olulisus kasvab iga päevaga. „Kuigi kliimaeesmärkide saavutamine on pikaajaline protsess, on juba mitmeid käegakatsutavaid ja toimivaid lahendusi, mille pinnalt leida ühise mõtte- ja kogemuste vahetusega uusi teid, et järgmiste lahendusteni jõuda ja selles ka üksteist toetada. Ka on Venemaa Ukraina vastase sõja taustal täna selgem kui kunagi varem, kui vajalik on hoida ja arendada oma energiakeskkonda ning liikuda energiasõltumatuse poole,“ tõi Sutt välja. 

Minister avaldas tänu kõigile Eesti sõpradele, kes on ka viimastel keerulistel aastatel aidanud kaasa Eesti ettevõtete edule välismaal, toonud siia välisinvesteeringuid ning laiemalt panustanud sellesse, et meid igakülgselt maailmas tuntumaks teha.

Reede hommikul toimub traditsiooniline sümpoosion „Quo vadis, Estonia?“, mille avab president Alar Karis ja mille peakõnelejateks on Toomas Hendrik Ilves ning ajakirjanik ja kirjanik Michael Weiss, sümpoosioni modereerib Sten Tamkivi.  

“Traditsiooniliselt keskendub sümpoosion Eesti kui tulevikku vaatava digiühiskonna teemadele. Sel aastal on nii esinejate kui teemavalikus põhirõhk Ukraina sõja väljakutsetel Eesti ja Euroopa jaoks,” sõnas Sten Tamkivi

Pärastlõunal külastatakse Stenbocki maja, kus kohtutakse peaminister Kaja Kallasega, millele järgneb kontsert Arvo Pärdi keskuses. Kümnes Eesti sõprade rahvusvaheline kokkutulek lõppeb president Alar Karise vastuvõtuga Roosiaias laupäeva ennelõunal. 

Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu (ITL) presidendi Juhan-Madis Puki sõnul loob kolmikpööre Eestile võimaluse näidata end senisest veelgi laiapõhjalise teadmusmahuka tehnoloogiariigina. 

„ITL seisab digiühiskonna innovatsiooni eestkõnelejana selle eest, et kõik Eesti ettevõtted jõuaksid oma toodete ja teenuste arendamisel uuele tasemele. Meie sõbrad mujalt maailmast teavad, et oleme e-riigi lahenduste kasutamisel maailmas esikohal. Nüüd on aeg näidata meid ka laiemalt tehnoloogiariigina, kus nutikad teadussaavutused muutuvad reaalseteks tehnoloogilisteks lahendusteks tänu kõikides sektorites toimuvale digi-, innovatsiooni- ja rohepöördele.“ 

Tänavusel kohtumisel osaleb ligi 90 väliskülalist enam kui 20 riigist. Üritust korraldavad EASi ja KredExi ühendasutus, Välisministeerium, Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit ning Asutajate Selts. Kokkutulekut toetavad Kultuuriministeerium, NordicNinja VC, Taavet+Sten, Auve Tech ja Levira. 

Eesti sõprade rahvusvahelise kokkutuleku patroonid on president Toomas Hendrik Ilves ning tehnoloogiaettevõtjad Ott Kaukver ja Sten Tamkivi. 

Eesti sõprade rahvusvaheline kokkutulek kutsuti ellu 2010. aastal. Kokkutulekuga tänatakse ettevõtjaid, poliitikuid ja kultuuritegelasi, kelle tegevus on aidanud Eestil areneda dünaamilise majanduse ning õitsva kultuurikeskkonnaga Euroopa riigiks, ning kes võivad kaasa aidata oluliste välisinvesteeringute Eestisse toomisele.  

Jaga postitust

Tagasi üles