Ajujahi konkursil osaleva Mündi mentor tunnustab noorte ettevõtjate pühendumust
EASi innovatsioonivaldkonna juht Inge Laas on juba aastaid osalenud Ajujahi žürii töös ning ühtlasi nõustanud mentorina konkursil osalejaid. Tänavu valis ta mentorluseks Tartu Hugo Treffneri gümnaasiumi lõpuklassi õpilaste poolt 2019. aastal asutatud ettevõtte Münt, mis toodab hambapastat tableti kujul, sest see on keskkonnasäästlik ja tervisele kasulikum.
Inge sõnul jälgib ta igal aastal tähelepanelikult TOP10 kujunemist, et seejärel koos oma meeskonnaga välja valida just see ettevõte, kes võiks enim vajada erialast tuge, mida EAS pakub – näiteks intellektuaalomandi, rahvusvahelise müügi ja teaduskoostöö osas. “Tegelikult kipub valik lõpuks üsna ahtakeseks jääma, sest paljud konkursile esitatud ideed on alles kujunemisjärgus või eeldavad tõsist IT-arendust. Hindasime valiku tegemisel ka osalejate endi aktiivsust ning selles osas kerkis Münt väga eredalt esile,” selgitab Inge.
Kui otsus oli langenud Mündi kasuks, siirdus Inge tõelisele mentorile kohaselt end valdkonnaga kurssi viima. Ettevõttelt saadud info kohaselt toimub nende müük peamiselt kahe kanali vahendusel – jaemüük Biomarketis ning Mündi enda e-poes. Kohe kerkisid esile tagasilöögid. “E-poes katkes tehingu sooritamine kolmel järjestikusel korral ning Biomarketist suutsin leida küll hambapesutabletid Mint, aga Münti ei olnud kuskil,” meenutab Inge veidi konarlikku algust. Nii õnnestus tutvust teha ka konkurentide toodanguga ning interneti vahendusel selgeks saada nulljäätmete temaatika.
Kui pakk õige tootega oli lõpuks pakiautomaati jõudnud, sai mentor oma juhendatavatele edastada esmase tagasiside ostuprotsessi kohta ning oma ettepanekud ostuemotsiooni veelgi meeldejäävamaks muutmiseks. Selgeks sai ka tõsiasi, et piiratud tootmisressursiga alustaval ettevõttel on mõistlikum suurte jaekettide püüdmise asemel keskenduda oma e-poe arendamisele ja reklaamimisele. Suures kaubandusketis istuksid väärtuslikud tooted riiulis ning kogu raha seisaks, mis võib pärssida ettevõtte arengutempot.
Seejärel algas tõsisem töö, millesse olid kaasatud ka EASi eksperdid ekspordi, teaduskoostöö ja intellektuaalomandi valdkondadest. Kord nädalas toimunud kohtumised eeldasid pühendumist nii mentorilt kui ka ettevõttelt. “Noored on lahedad, täis puhast energiat ja valmis kohe tegutsema. Aga siiski mitte uisapäisa tormates, alati küsiti segaseks jäänud mõttearenduste kohta üle ning lisaks kaasati arvamusi ka mujalt,” tunnustab Inge noorte tarmukust ja põhjalikkust. Kogu Mündi meeskond suutis suurepäraselt hallata ettevõtet puudutavat infovoogu, sest tihtilugu tuli meeskonnaliikmetel teineteist asendada. Kuid see sujus tänu ühisele infoväljale tõrgeteta.
Ingel on varasemast suured kogemused nii juhtide kui ettevõtete mentoriks olemisest. Peamine erinevus alustavate ettevõtjate ja kogenumate vahel näib olevat see, et noored mitte ainult ei ole näiliselt tublid, vaid ongi päriselt siirad ja pühendunud. “Kogenumad ettevõtjad kipuvad pisut rohkem bluffima,” nendib Inge. Mündi asutajaid kannustab siiras soov ökoloogilist jalajälge vähendada, ent teha seda samal ajal ka majanduslikult edukalt.
Mentorina innustab Inget peamiselt uudishimu ning tahe asjadest aru saada ja lahendusele kaasa aidata. “Mentori peamine töövahend on küsimuste esitamine. Ettevõte ei jõua soovitud tulemuseni pelgalt mentori pakutud lahendustele tuginedes, vaid läbi küsimustele vastuseid leides. Mentor jällegi lähtub talle pakutavast infost, ehk teisisõnu peegeldab ettevõttele tagasi läbi oma kogemusteprisma.”
Mündil tuleb õige pea lahendada enda tuleviku jaoks võtmetähtsusega küsimus – kas ettevõtte asutajad võtavad haridusteelt vaheaasta ning pühenduvad täielikult Mündile või palkavad püsiva meeskonnaliikme, kes ettevõtte arengul silma peal hoiab, kuni noored kõrgharidust omandavad. “Meil läks vahel endalgi meelest, et tegu on ju keskkooliõpilastega. Nii saime ühel pühapäeval kirja palvega lükata teisipäevast kohtumist edasi, et noored ettevõtjad saaksid keskenduda riigieksamite sooritamisele. See tekitas tõeliselt hea tunde, sest kuigi Ajujaht võib olla elu võimalus, on haridus siiski kõige tähtsam,” rõhutab Inge.
Ajujaht on sobiv konkurss nii noortele ettevõtjatele, kes alles otsivad sihti ettevõtlusmaailmas kui ka juba kogenud spetsialistidele, kes on valmis võtma riske ja astuma oma ideega järgmist sammu. “EAS on alati valmis toetama ettevõtjaid, kes tahavad teha koostööd teadus- ja arendusasutustega ning soovivad kasvada ja areneda,” kinnitab Inge lõpetuseks.
Artiklit rahastatakse Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi vahenditest.