Vaata peasisu

Aasta parimale pereettevõttele on vastutustunne loomulik

EASi ja KredExi ühendasutus
31. oktoober 2019
4 min

Tammeri kaubamärgi all metallist avatäiteid (ehk lihtsamalt öeldes uksi) tootev ettevõte on tänavu paistnud silma perega seotud väärtuste eest auhindu noppides. Äsja tunnustati Tammerit ettevõtluse auhind raames aasta pereettevõtte tiitliga, kevadel pälviti vastutustundliku ettevõtluse pronksimärgis ning lisandunud on ka peresõbraliku ettevõtte hõbemärgis.

Tammeri tegevjuht Anti Tammo märgib, et tunnustust on partnerite ja klientide poolt märgatud. “Oleme saanud õnnesoove nii Eestist kui välismaalt, mõned partnerid ei ole pidanud paljuks ka kringliga meid kostitada ning nii mõnedki neist on ammused kontaktid, kellega viimasel ajal ei ole kokkupuudet olnudki,” rõõmustab Tammo. Ettevõtte käibest pea 80 protsenti teenitakse eksportturgudelt, seega ei pruugi riigipoolne tunnustus koheselt majandusnumbrites kajastudagi. “Eelkõige on see tunnustus meie sisemistele väärtustele, aga teisalt aitab selline tuntus meil paremini tööjõudu meelitada, ehk perekesksed väärtused on oluline osa meie kui tööandja brändist – olemasolevate ja potentsiaalsete töötajate silmis on need märgised väga olulised ettevõttest mulje kujundamisel,” selgitab Anti.

T-Tammer OÜ “Eesti parimad ettevõtted 2019” auhinnagalal, kus neid pärjati tiitliga “Aasta pereettevõte” | Foto: Silver Gutman

Igal Tammeri töölaual on kaunilt kujundatud ettevõtte väärtuste kaart, kus esikohal on töötaja heaolu ning sõbralikud suhted. Kuigi Tammeri on asutanud pereisa Raigo Tammo, poeg Anti Tammo jätkab sisseküntud rada tegevjuhina ning suur osa perest on seotud ettevõtte arendamisega nõukogu tasandil, ei saa Tammerit pidada perefirmaks vaid nende asjaolude tõttu. “Meil on siin tööl terved põlvkonnad, sest ettevõttes valitseb soe ja mõnus olek. Isegi sedavõrd hubane on see olemine, et ka abikaasad suudavad edukalt kõrvuti tööd teha!” muigab Anti.

Mõnus tööelu ei tähenda siiski, et tulemustelt tehtaks allahindlust. Tammer elas edukalt üle viimase suurema majanduskriisi, sest suutis õigel ajahetkel lisada oma portfelli ka silemetallist uste valmistamise, mis avas ettevõttele uued välisturud ja aitas raskeid aegu üle elada. Viimase 2-3 aasta jooksul on hüppeliselt kasvanud laevaehitustööstusele metalluste valmistamine.  Julgust ette võtta uusi projekte ning katsetada erinevate ideedega loeb Anti suuresti just isa Raigo teeneks. “Piltlikult öeldes visati mind 2003. aastal tegevjuhi ametisse määramisel pea ees vette. Isa ei sekkunud otseselt tegemistesse, kuid andis aeg-ajalt väärtuslikku nõu. Tema peamine õpetussõna on alati olnud “riski ja tee tulemust” – ehk ära karda eksida ja oska õppida.”

Selline startupilik suhtumine iseloomustabki Tammeri igapäevatööd. Suhtlust hoitakse vahetuna ning ideed on vägagi teretulnud kõigilt töötajatelt, samuti soositakse ka abi või nõu küsimist. Ning nõu osas on eriti hinnatud just Raigo soovitused, sest aastakümnete pikkune kogemus aitab lahendada keerulisena näivaid küsimusi oluliselt lihtsamalt. Välisturgudel mõjuvad pereettevõtte tiitel ning isa-poja tandem väga positiivselt – pereettevõtteid usaldatakse rohkem ning neile ollakse valmis ka rohkem andestama. “See ei tähenda küll kuidagi seda, et laseksime latti allapoole. Pigem alustame oma müügivestlust lubadusega, et probleeme tekib kindlasti, kuid need saavad alati ka lahendatud,” rõhutab Anti.

Tammerit tutvustav videoklipp pereettevõtete kategoorias ettevõtluse auhind konkursil 

Mis siiski eristab pereettevõtet tavalisest äriühingust ning miks on Eestis sedavõrd vähe äridünastiaid? Anti Tammo usub, et Tammeri näitel on see paljuski kinni perepea liidrirolli tunnetusest. “Isa Raigo on ladunud vundamendi ning andnud meile võimaluse seda edasi arendada. Ta ise peab end pigem inspireerijaks, kel sihiks pikem perspektiiv. Ruttu ratsa rikkaks saamise asemel on eesmärgiks olnud anda teistele võimalusi ning neisse uskuda, ehk teisisõnu ta sütitab teistes siira tahte leegi oma vahetu olekuga. See siirus kandub edasi ka meie ettevõtte väärtustesse ning vastutustundesse.”

Vastutustundlik ettevõtlus on pereettevõtte puhul loomulik. Tammer teeb koostööd vabatahtlike päästjate liidu ja Päästeametiga ning möödunud aastal käivitati Päästeliiduga pilootprojekt “Turvalised jõulud”, mille raames paigaldati koostöös allhankijate ja tarnijatega Õismäel asuva Karikakra lasteaia ruumidesse 5 turvalist välisust. “Vastutustundlik ettevõtlus on üha enam meie fookuses, sest silma paistmiseks ei piisa tänapäeval enam ärilistest tulemustest, vaid tuleb silmas pidada üldist laiemat kasu ühiskonnale. Seepärast oleme valinud ka valdkonnad, mis on reaalselt seotud meie tegevusega ja millest tekib konkreetne tulu, ehk lasteaedade varustamine tuletõketega ning turvalisuse tagamine.”

EASiga seob Tammerit aastatepikkune väga mahukas koostöö – praegugi osaleb ettevõte arenguprogrammis, mis on jõudnud täpselt poole peale. Kasutatud on suurinvestori toetust seadmete hankimiseks, arenguprogrammi kaudu leiti võimalus turundusjuhi palkamiseks ning osaletud on ka mitmel välismessil. “Meie eduloo puhul ei ole EASil sugugi tagasihoidlik roll ning kui meie numbreid vaadata, on koostöö väga viljakas olnud ja raha on läinud kahtlemata õigesse kohta,” on Anti Tammo veendunud.

Jaga postitust