Vaata peasisu

Aasta naisettevõtja laienes oma ettevõttega Dubaisse

EASi ja KredExi ühendasutus
6. juuni 2024
5 min

Eesti esimese frantsiisibrändi omanik ja aasta naisettevõtja Kee Abel avas maikuus Araabia Ühendemiraatides Dubais Beautiful Me rullmassaaži nutisalongi. 
 
Ettevõtte juhi ja looja Kee Abeli sõnul on tema eesmärk viia rullmassaaži nutisalongid üle maailma, pakkudes unikaalset ärimudelit ja toetust frantsiisi võtjatele. Küsisime Kee-lt, miks otsustas ta siseneda Dubai turule, mida selleks tegema pidi ning millised on tema tulevikuplaanid. 
 
Millistel turgudel tegutseb teie ettevõte hetkel? 
Tegutseme täna Eesti, Rootsi, Portugal ja nüüd ka Dubai turul. 
 
Mainisite hiljuti, et plaan on laieneda üle maailma. Millised turud on teil järgmisena silmapiiril? 
Läbirääkimised on hetkel pooleli mitme turuga nii Euroopas kui väljaspool. Meie jaoks on oluline, et ka frantsiisivõtjad ise laieneksid olemasolevatel turgudel. Tegeleme nii sissetulevate päringutega uute frantsiisivõtjate näol kui ka olemasolevate piirkondadega laienemisega. 
 
Miks otsustasite just Dubaisse laieneda? 
Frantsiisimudelit pole me ise otseselt müünud ega reklaaminud. Kõik asukohad ja frantsiisivõtjad on meid ise üles leidnud ja uurinud meie frantsiisivõimaluste kohta. Oleme silma jäänud  välisriikides elavatele eestlastele ning Eesti turu kliendid on meist rääkinud. Global Franchise Euroopa valis meid sõltumatu uuringuga TOP 15 potentsiaalsema frantsiisi hulka aastal 2021. 

Milliseid samme pidite astuma, et Dubai turule siseneda? Millised olid takistused, mis läks sujuvalt? 
Frantsiisi ärimudel on meie jaoks lihtsam sellevõrra, et meil on teadmised ja toimiv kontseptsioon, kuidas seda äri teha. Frantsiisivõtja on eraldiseisev ettevõte ning tema tegeleb kohalike seaduste ja muude äritegevuseks vajaminevate dokumentatsioonidega. Seetõttu on meie jaoks uute piirkondade ja turgude avamine kordades lihtsam. Iga turg on väga erinev. Alates reeglitest, milliseid ehitusmaterjale kasutada tohib, lõpetades töötajate töötundide arvestusega. Kohandame detaile koostöös frantsiisivõitjaga vastavalt turu olemusele. Kuid üldiselt näevad Beautiful Me salongid üle maailma välja identsed ja peavad olema tehtud selliselt, et nii teenindustase kui ka interjöör oleks samasugune ja sama kvaliteediga. Saavutamaks ühtset taset igas riigis, oleme loonud online koolituskeskuse kõikidele frantsiisivõtjatele ja nende töötajatele. See on turul hetkel ka meie suur trump, millega eristume ja saame luua eriti kvaliteetset teenust. Seda hindavad kõrgelt ka väga suured ettevõtjad üle maailma, kes on meie frantsiisi kontseptsioonist kuulnud. 

Beautiful Me salongi avamine Dubais maikuus.

Millega peab arvestama kindlasti kui soovida sealsele turule siseneda? 
Number üks, mida peaks arvestama Eesti ettevõte välisturule sisenemisel, on aeg. Kõik toimingud käivad kordades aeglasemalt, kui meil Eestis harjutud. Sellega on kõige raskem kohaneda, sest meil Eestis on paljud asjad digitaliseeritud ja dokumentide vormistamine toimub kiiresti. Aega suhtutakse hoopis teisiti. Eks paljuski ka sellest, et rahvast on mujal rohkem ja inimestel kulub ainuüksi punktist A punkti B jõudmiseks rohkem aega. Kuid ka mentaliteet inimestel aega suhtumisse on teine. See vajab kohanemist ja see on kindlasti tegur, millega tuleb arvestada.  
 
Kas kasutasite turule sisenemiseks ka mingit ettevõttevälist abi? 
Me ei ole hetkel abijõudu kasutanud. Meie ettevõttes ei ole investoreid ega suuri laene. Oleme saavutanud ja loonud kõik omal jõul. Pakkumisi rahastusteks on olnud, kuid oleme hetkel veel proovinud ilma nendeta edasi sõuda. 
 
Mida soovitaksite mõnele teisele ettevõttele, kes mõtleb samuti Saudi Araabia turule sisenemisele? 
Soovitaksin kindlasti veidi aega kohapeal olla ja mõista selle turu olemust. Lisaks tuleb teadvustada, et päris kohalikke on neil umbes 1.3mln ehk tegelikult väga vähe. Enamik on sisserännanud erinevatest piirkondadest. Araabia Ühendemiraatides asuvad väljarändajad moodustavad umbes 88% elanikkonnast, samas kui emiraadid moodustavad ligikaudu 12% kogu elanikkonnast, mistõttu on Araabia Ühendemiraadid koduks ühele maailma suurimast väljarändajate protsendist. Enamik immigrantidest elab Dubais ja pealinnas Abu Dhabis. Seetõttu tuleb ka mõista, kellega äri teha. Peab olema veidi ettevaatlik, mitte et mingi rahvus nüüd kuidagi ohtlikum äriliselt oleks, kuid äriedu mõjutab kindlasti millisesse kogukonda satud. Tihti on juttu rohkem kui tegusi. Meie eestlased pole harjunud ennast kiitma ja oma tegevusi ning tutvusi suurelt upitama. Isegi need eestlased, kes on õppinud seda tegema töö pärast, ei ole kaugeltki sealmaal selles oskuses, kui seda on välisturgudel olevad inimesed. Eestlane on vaikne ja tasane ja nö mulli ei puhu. Seetõttu tundub esialgu kõik väga usutav, mida keevaverelisem rahvus räägib. Pool juttu maha ja tegelik tõde peitub seal. Nagu me teame, kus vähem juttu. sealt on loota ka rohkem tegusid. 

Minu isiklik soovitus, mida mina alati jälgin on see, et austada kohalikku kultuuri ja nende tavasid. Isegi kui maailm on muutunud väga vabaks. See ei tähenda, et sa peaksid ise osaks sellest saama, aga see näitab välja lugupidamist nende vastu ja nii peaks õiges äris alati käituma. 

Beautiful Me rullmassaaži nutisalong: 

  • Rullmassaaži patendeeritud programm on loodud koostöös lümfiterapeut Reio Vilipuuga.  
  • Nutimasinate arendus on toimunud koostöös Eesti tehnoloogiaettevõttega Krakul, mis on globaalselt tuntud ja kelle partneriks on muuhulgas ka NASA.  
  • Lisaks on kaasatud ka teisi Eesti ettevõtteid nutimasinate disainimisel ja tootmisel.  

https://www.rullmassaaz.ee

Hea ettevõtja! Lisainfo saamiseks Araabia Ühendemiraatide turgudele sisenemise kohta või küsimustega võimalike koostööprojektide teemal palun võtke ühendust kohapealse ekspordinõuniku Ege Devoniga:

Ege Devon

Ekspordinõunik (AÜE)

ege.​devon@​eas.​ee

+9715 0838 1904

Jaga postitust

Tagasi üles