Vaata peasisu

Aasta ettevõte 2021: tunnustus tehtud töö eest tuli murrangulisel hetkel, andes motivatsioonitõuke kogu meeskonnale

EASi ja KredExi ühendasutus
27. juuni 2022
6 min

Eesti pikima traditsiooniga ettevõtluskonkurss tuleb taas! Kandideerimine ja esmakordselt ka ettevõtete nomineerimine on avatud veel viimast nädalat. Uurisime asjaosalistelt, miks seada oma ettevõte või mõni lihtsalt silmapaistev tegija üles Eesti pikima ajalooga ettevõtluskonkursil?

Tänavuse konkurssiga on võimalik tutvuda siin. Miks peaks aga ettevõtted konkursil osalema ja mis kasu nemad sellest saavad? Eelmise aasta laureaatide enda sõnul ei ole küsimustki, et tunnustusega kaasnenud tähelepanu ettevõttele ja laiemalt sektorile on võimaldanud neil isegi veel aasta hiljem lihtsamini luua uusi ärisuhteid ning andnud kogu meeskonnale täiendava motivatsiooni oma sihtide poole liikuda.

Aasta innovaator ja aasta ettevõte 2021 Chemi-Pharm

Aasta ettevõte 2021 tiitlit vastu võtmas Chemi-Pharmi juht Kristo Timberg (foto: Rene Riisalu)

Eelmisel aastal pärjati aasta ettevõtte tiitliga desinfektsioonivahendite- ja kosmeetikatootja Chemi-Pharm, kes oli ka aasta innovaator. Ettevõte tegevjuhi Kristo Timbergi sõnul jõudis tunnustus ja sellega kaasnenud tähelepanu nendeni just õigel ajal, avades aknaid ja aidates seeläbi hõlpsamini plaanide käivitamiseks vajalikke kontakte luua.

“Ma ei arva, et see tiitel iseenesest ettevõtet kuidagi kiiremaks või paremaks oleks muutnud – ikka vastupidi, tiitli saime selle eest, et kiired ja head oleme olnud. Aga selline tunnustus tehtud töö eest, meie jaoks nii murrangulisel hetkel, andis mõnusa motivatsioonitõuke kogu meeskonnale uusi, pealtnäha võimatuid asju ette võtta,” märkis Timberg.

Aasta turismiedendaja 2021 restoran Lee

Aasta turismiedendaja 2021 tiitlit vastu võtmas restoran Lee peremees Kristjan Peäske (foto: Rene Riisalu)

Aasta turismiedendajaks valitud restoran Lee peremees Kristjan Peäske märkis, et eelkõige oli eelmise aasta võit väga olulise emotsionaalse väärtusega ning seda kogu meeskonna jaoks. “See tunnustus oli märk, et hoolimata sektorit tabanud raskusest, oleme teinud õigeid otsuseid ja liigume üheskoos helgema tuleviku suunas. Muidugi on väga eriline, kui meiesuguse väikeettevõtte tegevus Eesti üldsusele korda läheb,” rääkis Peäske.

Aasta pereettevõte 2021 Nõo Lihatööstus

Aasta pereettevõte 2021 Nõo Lihatööstuse nimel tänukõnet pidamas Simmo Kruustüki (foto: Rene Riisalu)

Tarbijate tunnustust võidetud aasta pereettevõtte tiitlist tundis ka Nõo Lihatööstus, mille müügi- ja turundusdirektori Simmo Kruustüki sõnul aitas tiitel näidata tarbijatele pühendumuse suurust toodete tagant. “Väärikas tunnustus motiveeris ettevõtet ja töötajaid ühtse perena mööda valitud rada edasi liikuma ja tuletas meelde, et silme ees on õige siht – valmistada meie inimeste toidulauale parima kvaliteediga tooteid ja olla Lõuna-Eesti olulisemaid tööandjaid, kes samal ajal toimib pereettevõtte väärtuste järgi. Tore tunne, kui ka teised seda märkavad,” ütles Kruustükk.

Tema sõnul aitavad sedalaadi tunnustused jõuda ka potentsiaalsete töötajateni, kes hoolivad pereettevõtte väärtustest ja eelistest. “Kodumaine toidutööstus vajab ikka tublisid töökäsi,” lisas Simmo Krüüstükk Nõo Lihatööstusest.

Aasta välisinvestor 2021 Ensto Ensek

Aasta välisinvestor 2021 tiitlit vastu võtmas Ensto Enseki tegevjuht Kaarel Suuki (foto: Rene Riisalu)

2021. aasta välisinvestoriks valitud Ensto Enseki tegevjuhi Kaarel Suuki sõnul on auhind oodatult tõstnud huvi Ensto tegemiste vastu Eestis. “Mul on hea meel tõdeda, et see huvi pole jahtunud. Tiitel on tunnustuseks kogu meie ettevõttele ning pikaajalisele tööle ning usun, et see motiveerib enstokaid kõrget taset hoidma ja iga päevaga veel paremat ettevõtet looma.”

Ta lisas, et laiemas vaates on välisinvestori jaoks kindlasti oluline riigi majanduskeskkond, ettevõtluse toetamine ja ettevõtjate rolli tähtsustamine ning Eesti pingutab selle nimel. “Kindlasti mängib meie kasuks Eesti riigi suurus, aga ka kindlameelne soov olla ettevõtlik ning maailmatasemel majandusega väikeriik. Välisinvestori tiitel ning sellega kaasas käiv ministri tasemel kohtumine meie omanikega ning grupi juhtidega tõi selle väärtuse rohkem esile ka Ensto kontsernis,” rääkis Suuk.

“Usun, et paindlik ja avatud diskussioon ning toetus ettevõtetele on väärtus, mis välisinvestorit otsuste tegemisel Eesti poole kallutada võib. Nii ka meie puhul olen kindel, et aasta välisinvestori tiitel aitab kaasa Ensto Enseki arengule Ensto kontsernis ja tõstab meie väärtust, näiteks uute investeeringute või ka teiste strateegiliste otsuste langetamisel,” sõnas Ensto Enseki tegevjuht.

Aasta eksportöör 2021 SRC Group

Aasta eksportöör 2021 tiitlit vastu võtmas SRC Groupi asutaja Hannes Lilpi (foto: Rene Riisalu)

SRC Groupi asutaja Hannes Lilpi sõnul andis aasta eksportööri tiitel riigisiseselt tõuke tuntusele, mis omakorda toetas SRC kui väärtusliku ja väljakutserohke tööandja mainet. “Aasta eksportööriks saamise sõnum täiendas ka meie turundustiimi tööriistakasti. Jõudsime sellega uute klientideni ning olemasolevad partnerid said kinnitust, et töötavad parimatega,” lisas Lilp.

“Konkursiga kaasnev nähtavus, ettevõtte kuvand tööandjana ja laiemalt ning võimalus võrrelda ennast konkurentidega on see, mis ettevõtteid osalema toob. Konkurents on ju edasiviiv jõud,” ütles EASi ja KredExi ühendasutuse ettevõtluse auhindade projektijuht Karin Lõhmuste.

Läbi aastate on konkursil tunnustatud rohkem kui 150 ettevõtet, kes kõik on andnud olulise panuse Eesti majandusse ning meie ettevõtlust edasi viinud. “Me ei otsi tingimata suuri või väikeseid ettevõtteid, vaid eelkõige ägedaid tegijaid, keda teistele eeskujuks tuua. Numbriliste väärtuste kõrval on väga olulisel kohal lood, mis oleks teistele abiks ja inspiratsiooniks,” sõnas Lõhmuste.

Tänavu selgitatakse välja Eesti kõige silmapaistvamad ettevõtted kuues kategoorias: aasta eksportöör, aasta innovaator, aasta välisinvestor, aasta turismiedendaja, aasta pereettevõte ning esimest korda ajaloos ka aasta kestlik ettevõte. Ettevõtluskonkurssi korraldavad EASi ja KredExi ühendasutus ning Eesti Tööandjate Keskliit.

Ettevõtluse Auhindu jagatakse tänavu välja juba 27. korda. Tegu on suurima era- ja avaliku sektori koostöös toimuva konkursiga Eestis, kus igal aastal osaleb sadu Eesti ettevõtteid. Ürituse juured ulatuvad 1996. aastasse, kui tollase presidendi Lennart Meri eestvedamisel anti esmakordselt välja tiitel välisinvestor 1995.  Alates 2000. aastast kannab konkurss nimetust Ettevõtluse Auhind.

Lisaks Ettevõtluse Auhinna konkursile toimub paralleelselt Eesti Kaubandus-Tööstuskoja Eesti ettevõtete konkurentsivõime edetabeli konkurss. Kahe konkursi parimate seast selgitatakse välja aasta ettevõte 2022. Kandideerimine ja ettevõtete nomineerimine on avatud kuni 3. juulini (!) ning võitjad kuulutatakse välja oktoobris.

Jaga postitust

Tagasi üles