Vaata peasisu

Aafrika kui uus võimaluste manner Eestile

EASi ja KredExi ühendasutus
29. november 2022
4 min

Oktoobris avas EAS oma esinduse Keenias ning määras Aafrika võimaluste tutvustamiseks ametisse juba kahekümnenda ekspordinõuniku – Joel Karubiu.

Alge EASi Aafrika esinduse loomiseks tekkis president Kersti Kaljulaidi visiidi raames, eesmärgiga tihendada kahepoolseid suhteid Keenia ja Eesti vahel. Oluline on rõhutada, et Keenia ei osutunud esinduse sihtkohaks kõigest presidendi visiidi tõttu, vaid põhjusteks olid riigi hea SKP tase ning valitsuse tugev soov parandada oma positsiooni äritegemise globaalses edetabelis – Maailmapanga Ease of Doing Business tabelis kerkis Keenia ülemöödunud aastal 56. kohale, mis on märkimisväärne edasiminek võrreldes 2012. aasta 170. kohaga.

Keenia kasuks räägib ka strateegilise tähtsusega asukoht Ida-Aafrika südames, kust avaneb ligipääs Aafrika kontinentaalsele vabakaubanduspiirkonnale, kus elab 1,3 miljardit inimest ja mille majanduslikuks kogumahuks hinnatakse 3,4 triljoni USA dollarit. Keeniat iseloomustab stabiilne keskkond, mis loob head eeldused ligipääsuks erinevatele turgudele kogu Aafrika mandril.

Fookus on mobiilipõhisel äril

Ida-Aafrika võtmeriigi elavat majandust veab edukas e-kaubandusele orienteeritud keskkond, selle toimimiseks loodud mobiilimaksete platvormid on teinud Keeniast suurepärase asukoha finantstehnoloogia ettevõtetele, kes soovivad jõuda pangandusväliste klientideni. Mobiilikeskne lähenemine on kogu riigi toimimise aluseks, see on muutunud ka Keenia digitaliseerimisteekonna vundamendiks. Kodanike teenindamiseks on riik loonud ühtse platvormi, mille kaudu on muudetud suur osa e-teenuseid kättesaadavaks kõigile. Keenia president on väljendanud soovi rajada digitaliseerimise kiirendamiseks digitaalne valitsusteenuste kiirtee, mis võiks pakkuda suurepäraseid võimalusi ka selles valdkonnas tegutsevatele Eesti ettevõtetele.

EAS aitab Eesti ettevõtjatel Aafrikat turvaliselt avastada

Iga uus ettevõtmine tundmatuses oludes võib pakkuda hirmutavaid väljakutseid, kuid EASi professionaalse ja usaldusväärse esindaja toel võivad ettevõtjad rahulikumalt hingata ka Aafrika peale mõeldes. EASi Aafrika esindajaga võib eelkonsultatsioonide raames rahumeeli arutada alles tärkavaid ideid ning tutvuda turuvõimaluste, regulatsioonide ja vastavusnõuetega enne investeerimisotsuse tegemist. EASi esindaja rolliks on aidata Eesti ettevõtjal mõista, kas Keenia või Ida-Aafrika turg laiemalt on sobilik sihtturg laienemiseks.

Aafrika puhul on oluline mõista erinevaid ettevõtluskeskkondi ning ärikultuure, aru saada äritegemise viisidest ning kuidas luua usaldusväärseid ärisuhteid. 55-miljonilise elanikkonnaga riigis äri tegemine võib tunduda hirmuäratav, kuid õigete partneritega on edu saavutamine vägagi võimalik. EASi esindus aitab kiiremini mõista kohalikke olusid ning vähendab vahendajate rolli. Keenia ja Ida-Aafrika suureks eeliseks on ka Eestiga samas ajavööndis olemine ning inglise keele kasutamine peamise ärikeelena.

EASi Keenia esindus on teinud koostööd ka Rootsi, Norra ja Soome ettevõtlusorganisatsioonidega, mis aitab kaasa Skandinaavia päritolu ettevõtete probleemide ja väljakutsete mõistmisele ja lahendamisele ning ühtlasi hõlbustab ärikontaktide vahendamist siinsel sihtturul.  

Kust leida Keenias tulutoovaid ärivõimalusi?

Keenia ei ole mitte Räniorg, vaid Ränisavann, millest on kujunenud kasvulava Aafrika edukaimatele idufirmadele, innovaatoritele ja digilahenduste arendajatele. Mobiilikeskne majandus eeldab veelgi suuremat digitaliseerimist ning efektiivsust, seega vajatakse juba läbiproovitud ja toimivaid lahendusi. E-valitsemise nõudlus on üha kasvamas ning pakub partnerlusvõimalusi tehnoloogiate jagamiseks nii valitsuse, erasektori kui avaliku sektori tasemel.

Haridussüsteemis revolutsiooni korraldamiseks on Keenia tutvustamas pädevuspõhist õppekava, mis eeldab raamatute digiteerimist, pedagoogika õpetamist ning digitaalseid lahendusi õpilase ja vanema vahelise suhtluse parandamiseks. Digiõppe võimalused on hetkel kõige suurema potentsiaaliga valdkonnaks Keenias.

Keskmisest jõukama Aafrika riigina on Keenia võtnud rea kohustusi kliimamuutustega võitlemiseks ning seepärast on riigis vägagi oodatud lahendused, mis aitavad digitaalselt hinnata metsandustegevusega seotud mahte, puhastavad suuri veekogusid ning pakuvad kestlikke veepuhastusprotsesse puhta joogi- ja kastmisvee saamiseks.

Ida-Aafrika regiooni peetakse kogu maailma leivakorviks, sest viljakas pinnas ja aastaringne soodne kliima teevad sellest ideaalse põllumajandusriigi, kuid sektori digitaliseerimine on siiani veel lapsekingades. Paljudes piirkondades on jätkuvalt kasutusel traditsioonilised põllumajandusmeetodid, kaasaegsem tehnoloogia võiks aidata väiketootjatel planeerida oma tegevusi paremini kooskõlas turunõudlusega. Kokkuvõtvalt võib öelda, et Aafrika on äritegevuseks avatud ning EAS on ka sel teekonnal Eesti ettevõtjatele usaldusväärseks partneriks.

Täpsema huvi korral võtke palun ühendust meie Aafrika esindajaga:

Joel Karubiu
Ekspordinõunik (Aafrika)

E-post: [email protected]
Mobiil: +254 7038 69879
Keeled: inglise keel, suahiili keel

Jaga postitust

Tagasi üles